pwr
16 بهمن 1401 - 11:33

بازداشت گسترده اعضای جهاد اسلامی/ دیدار «زیاد النخاله» با رئیس دستگاه اطلاعات مصر

منابع فلسطینی از حمله نظامیان صهیونیست به کرانه باختری و بازداشت چند نفر از رهبران جهاد اسلامی در این منطقه خبردادند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، نظامیان رژیم صهیونیستی امروز یکشنبه دست به بازداشت های گسترده رهبران و کادر جنبش جهاد اسلامی و در راس آنها «شیخ خضر عدنان» در شهرک «عرابه» در غرب «جنین» در کرانه باختری زدند.

کشور فلسطین ,

خبرنگار فلسطین الیوم گزارش داد: نظامیان رژیم صهیونیستی با حمله به کرانه باختری پس از منفجر کردن درب منزل عضو ارشد جهاد، اقدام به بازداشت او کردند.

نظامیان رژیم صهیونیستی همچنین به منزل «ماهر الاخرس» در شهرک «عجه» هم حمله کردند.

خبرنگار المیادین اعلام کردند که صهیونیست‌ها نتوانستند او را بیابند.

اسامی بازداشت شدگان امروز عبارتند از؛ «خالد غوادره»، «حمودی الصابر»، «عبود الصابر»، «ابراهیم الزبیدی« و «امین ثوابته».

دیدار دبیرکل جهاد اسلامی با رئیس دستگاه اطلاعاتی مصر

«زیاد النخاله»، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین که به قاهره سفر کرده، با «عباس کامل» رئیس دستگاه اطلاعات مصر دیدار کرد.

جنبش جهاد اسلامی در بیانیه‌ای اعلام کرد که طرفین در این دیدار در مورد آخرین تحولات فلسطین به ویژه اوضاع جاری در کرانه باختری و قدس اشغالی از جمله شهر «جنین»، اوضاع سیاسی و داخلی فلسطین و روابط دوجانبه گفتگو کردند.

این بیانیه می‌افزاید که دو طرف کاهش رنج و محنت‌های ملت فلسطین و راه‌های تحقق وحدت ملی را هم بررسی کردند.

جهاد اسلامی این سفر را مثبت ارزیابی کرد و گفت دو طرف بر ادامه هماهنگی در مورد تمامی مسائل و قضایای متعلق به فلسطین تاکید کردند.

از سوی دیگر منابعی به المیادین اعلام کردند: گفتگوهای انجام شده در قاهره میان جهاد اسلامی و دستگاه اطلاعاتی مصر تحول جدیدی به دنبال نداشته است.

این منابع افزودند: گفتگو میان هیئت جهاد اسلامی و دستگاه اطلاعات مصر امروز هم ادامه خواهد یافت. محور اصلی گفتگو میان طرفین، فعالیت جهاد اسلامی در جنین و آرامش اوضاع در کرانه باختری است.

منابع مذکور تاکید کردند: اشغالگران خواهان آرام ماندن مقاومت و عدم دخالت جنبش جهاد در قدس و کرانه باختری هستند حتی اگر حملات این رژیم در کرانه باختری ادامه دار باشد.

پیش از این رسانه‌های فلسطینی و مصری اعلام کرده بودند که هیئتی از جهاد اسلامی به ریاست زیاد النخاله وارد قاهره شده است.

رهگیری پهپادی که از غزه فرستاده شده بود

ارتش رژیم صهیونیستی شامگاه شنبه اعلام کرد که یک شیء پرنده را در آسمان نوار غزه رهگیری کرده است.

در بیانیه کوتاهی که ارتش رژیم صهیونیستی منتشر کرد آمده است: پدافند هوایی اسرائیل توانست یک شی پرنده را در آسمان نوار غزه رهگیری کنند. صحبت در مورد پرتاب موشک نیست. جزئیات بیشتر بعداً اعلام می شود.

قبل از صدور این بیانیه، شبکه 13 اسرائیل اعلام کرد که ارتش سامانه گنبد آهنین را در منطقه مرزی غزه فعال کرده است و این احتمال وجود دارد که یک پهپاد پرتاب شده از نوار غزه سرنگون شده است.

روزنامه اسرائیلی «معاریو» نیز گزارش داد که ساکنان شهر «سدیروت» در جنوب فلسطین اشغالی از شنیدن صدای انفجاری قوی در این منطقه خبر دادند.

پایگاه خبری عبری زبان «حدشوت بتاخون سدی» فاش کرد که یک فروند پهپاد از نوار غزه وارد آسمان شهرک‌های صهیونیست‌نشین مجاور شده که در پی آن سامانه گنبد آهنین فعال‌ شده و چندین موشک به سمت این پهپاد شلیک کرده است.

منبع مذکور اشاره کرد که معلوم نیست این پهپاد سرنگون شده یا به داخل نوار غزه بازگشته است.

«متان تسوری» خبرنگار روزنامه اسرائیلی یدیعوت احرونوت اعلام کرد: ارتش اسرائیل گفته پهپادی با آن مقابله کرده، از نوار مرزی باریکه غزه عبور نکرده و در آسمان نوار غزه به سمت آن موشک شلیک شده و این یعنی اینکه احتمالا امشب خبری از پاسخ نظامی ارتش به این حادثه نخواهد بود.

کشور فلسطین ,

هیچ یک از گروه‌های فلسطینی در نوار غزه در مورد بیانیه ارتش رژیم صهیونیستیس اظهار نظر نکردند.

صهیونیست‌ها قصد حمله به غزه دارند؟

همزمان منابع صهیونیست اعلام کردند که سرویس های امنیتی این رژیم در حال بررسی احتمال حمله به غزه به بهانه رهگیری ارسال پهپاد مقاومت به سمت شهرک های صهیونیست نشین اطراف غزه هستند.

کانال 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد: «نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی و «گالانت» وزیر جنگ این رژیم در جریان حادثه رهگیری پهپادی که از غزه فرستاده شده بود، قرار گرفته و احتمال حمله به غزه در دست بررسی است.

این رسانه صهیونیست گزارش داد: ارتش اسرائیل درباره اینکه چه طرفی این پهپاد را ارسال کرده است، و اینکه مسلح بود یا با هدف جمع آوری اطلاعات فرستاده شده، تحقیق خواهد کرد.

واکنش حماس به هجمه علیه «عکرمه صبری»

جنبش مقاومت اسلامی حماس تاکید کرد که هجمه گسترده دشمن صهیونیستی و رسانه‌های عبری زبان علیه شیخ «عکرمه صبری» خطیب مسجد الاقصی هرگز عزم و اراده او را تضعیف نکرده و او را از ادامه دفاع از قدس و مسجد الاقصی بازنمی‌دارد.

کشور فلسطین ,

این جنبش مسئولیت هرگونه پیامد و عواقب اینگونه جوسازی‌ها را متوجه دولت رژیم صهیونیستی دانست.

«محمد حماده» سخنگوی حماس در قدس عنوان کرد که تلاش‌های نافرجام اشغالگران اسرائیلی برای حذف شخصیت‌های دینی و ملی و افراد تاثیرگذار در عرصه قدس و مسجد الاقصی، در راستای طرح اشغال نهایی مسجد الاقصی صورت می‎‌گیرد تا این رژیم بتواند به راحتی برنامه‌های خود را در زمینه تقسیم زمانی و مکانی این مسجد و زمینه‌سازی برای تخریب آن به منظور ساخت معبد کذایی یهود بر روی خرابه‌های آن فراهم کند.

حماده ضمن تقدیر از مواضع شجاعانه شیخ صبری در حمایت از قدس و مسجد الاقصی، کابینه تندرو رژیم صهیونیستی را در برابر هجمه به راه افتاده علیه وی و پیامدهای آن کاملا مسئول دانست.

تظاهرات گسترده علیه «نتانیاهو»

برای پنجمین هفته پیاپی، هزاران تن در اراضی اشغالی در اعتراض به سیاست‌های کابینه «بنیامین نتانیاهو» تظاهرات کردند.

کشور فلسطین ,

هزاران صهیونیست با وجود باران شدید در خیابان‌ها تظاهرات کرده و کابینه نتانیاهو را «خطری برای صلح جهانی» دانستند.

«یائیر لاپید»، رهبر فراکسیون مخالف در کنست، نیز در شهر حیفا به تظاهرات‌کنندگان پیوست و در فیلمی که از وی منتشر شده گفت: اسرائیل را نجات می‌دهیم چون حاضر به زیستن در سرزمینی غیر دموکراتیک نیستیم.

نتانیاهو این اعتراضات را غیر قابل قبول می‌داند و معتقد است که این تظاهرات را چپ‌هایی راه انداخته‌اند که نتایج انتخابات را قبول ندارند.

بیشترین اعتراض‌ها به تلاش کابینه نتانیاهو برای تغییر نظام قضائی رژیم صهیونیستی مربوط می‌شود که با مخالف شدید حقوق‌دانان مواجه شده است.

این تنش‌های سیاسی بیش از هر چیز موجب نگرانی بازرگانان صهیونیست شده که نگران تشدید دودستگی‌های سیاسی در جامعه صهیونیستها هستند.

به موجب تعدیلات قضائی که کابینه راست افراطی نتانیاهو به دنبال آن است، کنست رژیم صهیونیستی اجازه پیدا می‌کند که با اکثریت نصف به اضافه یک آرا احکام دادگاه‌های این رژیم را لغو کند.

همچنین این تعدیلات شامل تغییر نظام انتخاب قضات می‌شود و سلطه گروه‌های سیاسی در این باره را بیشتر می‌کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1019685